ÖZGEÇMİŞ

 1968 yılında Mardin’de doğdu. Orta öğrenimini Mardin Lisesinde tamamladı. 1992 yılında İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nden dereceye girerek mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Lütfü Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu. Askerliğini Ankara’da yedek subay olarak tamamladıktan sonra İstanbul Özel Acıbadem Hastanesinde çalıştı. 
    1999 yılında Mardin Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Yaptığı çalışmalarla 2003 yılında Mardin Devlet Hastanesine modern bir doğumhane ve doğum servisi kazandırdı. 2004 yılından itibaren aynı hastanede Başhekim Yardımcısı olarak göreve başladı. Başhekim Yardımcılığı döneminde Hasta Hakları birimini kurdu, Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çeşitli eğitim ve seminer çalışmalarını yürüttü. 2005 yılında Yenişehir SSK hastanesinin, Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıları Hastanesine dönüştürülmesi aşamasında kurucu başhekim olarak çalıştı. 2007 yılında mesleki faaliyetlerine ağırlık verebilmek amacıyla kendi isteği ile Başhekimlik görevinden ayrıldı. 2007 yılında Kanada’nın Vancouver kentinde “International Language Academy of Canada” okulunda yabancı dil eğitimini tamamladı.
    Birçok mesleki kuruluşa üye olan Dr.Adem Özden, kendi branşında birçok eğitim, kurs ve toplantıya katıldı. 2003 yılında Türk Perinataoloji Derneğinin, Üniversitesi olmayan bir ilde, ilk bölgesel toplantısını organize etti. Yaklaşık 4 yıl Willows Foundation tarafından yürütülen "Topluma Dayalı Üreme Hakları ve Sağlığı Bilgilendirme, Eğitim ve Sevk Hizmetleri" projesinde çalıştı. Türk Jinekoloji ve Obstetri Derneği Mardin Şubesi başkanlığını ve Mardin Tabip Odası onur kurulu üyeliği görevini halen ifa etmektedir. 
    Spora olan ilgisi ve birçok dalda spor yapması ile bilinen Dr.Adem Özden bir grup arkadaşıyla Mardin Tenis Kulübünü kurdu ve halen aynı kulübün başkanlığını yürütmektedir. Mardin Beşiktaşlılar Derneği ve 1903 Mardinspor Yönetim kurulu üyesi olan Dr. Adem Özden aynı zamanda Beşiktaş Kongre Üyesidir. Ayrıca dört dönem Mardinspor'da yöneticilik yaptı. 
     Kadın Sağlığı, genel tababet, Hasta Hakları ve spor ile ilgili birçok çalışmaya katıldı ve konferanslar verdi. Kanal 47 televizyonunda, çeşitli branşlarda, 22 bölüm sağlık programları hazırladı ve sundu. Çeşitli konularda yerel ve ulusal basında birçok yazısı yayınlandı. “Bölgede Kadın Olmak ve Kadın Sağlığı” ile ilgili çalışması yoğun ilgi gördü ulusal televizyon ve radyolarda bu konuda konuşmalar yaptı. 
  2011 yılında kamu görevinden istifa ederek ayrılan Dr.Adem Özden özel kliniğinde mesleğini icra etmeye devam etmektedir. Evli ve üç çocuk sahibi olan Dr.Adem Özden iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.